Vi har gått in i februaris första vecka och dessutom Imbolc. Nya energier är att vänta och nu är det dags att så det du senare vill skörda.
Även om vi befinner oss i startgroparna för 2021 så kan man just nu ändå känna ett visst motstånd. Det är mycket som händer energimässigt och det är lätt att tappa balansen.
Gudinnan uppmanar dig att hålla dig jordad och fokusera framåt. De intentioner du sätter nu, kommer att finnas med dig under hela 2021. Det låter ödestigert, men det är också en bra tid för förberedelser.
Månen är avtagande och kan hjälpa oss att rensa bort det vi inte vill ha med in i det nya året. Det är hög tid att släppa taget om det du inte längre vill dra med dig och därmed får du utrymme för något nytt.
Tänk också på Hur du uttrycker dig nu. Med Merkurius i retrograd, kan det skapa onödiga missförstånd. Bli heller inte förvånad om du i dina drömmar, stöter på människor och platser från det förflutna. Merkurius påminner dig bara om det du behöver bearbeta och släppa.
Meditera gärna mycket den här veckan för att bibehålla kontakten med ditt inre. Du kan uppleva en kamp mellan hjärtat och hjärnan. Låt känslan leda dig rätt!
Jag önskar dig en magisk vecka?

Erbjudandet gäller Endast Måndag 1/2-2021 och bokar gör Du på http://www.sacredjourney.se
Väl mött )O(
Anna Mattsson
Medium, Healer & Författare
